
KOŁODZIEJ, Jan
Kapitan służby stałej piechoty.

Pseudonimy: „Blady”, „Długi”, „Drwal”, „Duczmal”, „Józef”, „Krawczyk”, „Stefan”, „Torba” vel Henryk Schmidt.
Urodzony: 1 luty 1914 r., w Tarchałach Małych, powiat Krotoszyn.
Zmarł: ???.
Promocje:
Kapitan.: 1 stycznia 1945 r.
Porucznik.: 11 listopada 1942 r.
Podporucznik.: 1 października 1937 r.
Funkcje:
Elew Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej - Komorowie.: wrzesień 1934 - sierpień 1937 r.
Dowódca plutonu w 8 kompanii, 77 Pułku Piechoty (Lida).: 1937 - wrzesień 1939 r.
Zaprzysiężony do Związku Walki Zbrojnej.: kwiecień 1941 r.
Komendant ZWZ w Ostrowie Wielkopolskim.: ?? - ??
Zastępca komendanta Obwodu Ostrów Wielkopolski.: ?? - ??
Komendant Obwodu Ostrów Wielkopolski AK.: sierpień 1942 - marzec 1944 r.
Komendant Inspektoratu Ostrów Wielkopolski AK.: marzec - maj 1944 r.
Zastępca komendanta Okręgu Poznań AK.: ?? - ??
P. o. Komendanta Okręgu Poznań AK.: maj - grudzień 1944 r.
Szef Oddziału I Komendy Okręgu Poznań AK.: styczeń 1945 r.
Szef Oddziału III Komendy Okręgu Poznań AK.: styczeń 1945 r.
Oficer do zleceń Okręgu Poznań WSGO "Warta".: ?? - ??
Oficer do zleceń Okręgu Poznań DSZ.: ?? - ??
Opinie:
Notatki:
Syn Wojciecha i Jadwigi z domu Koniarek. Po ukończeniu szkoły powszechnej kształcił się w Seminarium Nauczycielskim w Krotoszynie, gdzie w 1934 r., zdał egzamin maturalny. W okresie od września 1934 do sierpnia 1937 r., w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej - Komorowie.
1 października 1937 r., awansowany na stopnia ppor. sł. st. piechoty z przydziałem do 77 pp w Lidzie na stanowisko dowódcy plutonu. W Wojnie Obronnej 1939 r., brał udział w szeregach 77 pp. Podczas walk dowodził plutonem w 8 kompanii III baonu.
Uczestniczył w walkach w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego, potem na Lubelszczyźnie. Szlak bojowy zakończył we Lwowie, gdzie walczył w obronie miasta. Podczas walk ranny i umieszczony w lwowskim szpitalu, skąd po kapitulacji Lwowa wobec Sowietów, zbiegł ze szpitala i następnie przedostał się do Wielkopolski.
Od wiosny 1940 r., przebywał u swoich rodziców zamieszkałych w Parzynowie, powiat Kępno. W kwietniu 1941 r., został zaprzysiężony do ZWZ przez por. Jana Kamińskiego „Franek”.
Przeniósł się do Ostrowa Wlkp., gdzie pełnił funkcję komendanta miasta ZWZ/AK i zastępcy komendanta obwodu ZWZ/AK Ostrów Wlkp. W okresie od sierpnia 1942 do marca 1944 r., komendant obwodu. 11 listopada 1942 r., awansowany do stopnia por. sł. st.
W marcu 1944 r., po aresztowaniu kpt. Wacława Maika objął funkcję komendanta Inspektoratu AK Ostrów Wlkp. Jednocześnie zastępca komendanta Okręgu AK Poznań. W maju 1944 r., przekazał funkcję inspektora ppor./por. rez. S. Baranowskiemu „Weberowi” i objął nieformalnie funkcję komendanta Okręgu AK Poznań, którą pełnił do grudnia 1944 r.
1 stycznia 1945 r., awansowany do stopnia kpt. sł. st. Od stycznia 1945 r., pełnił w sztabie nowego komendanta Okręgu Poznań AK ppłk A. Rzewuskiego „Przemysława”, funkcję szefa Oddziału I oraz Oddziału III.
Mieszkał w Poznaniu. Czynny potem w konspiracji WSGO „Warta” i DSZ Okręg Poznań na stanowisku oficera do zleceń. Jednocześnie podjął studia na Wydziale Historii UP w Poznaniu. Zagrożony aresztowaniem przez UB w 1946 r., zbiegł z kraju na Zachód.
Granicę przeszedł na Śnieżce. Przedostał się do II Korpusu we Włoszech potem zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Ukończył studia inżynierskie. Mieszkał z żoną angielką w hrabstwie Suffolk, gdzie mieszkał nadal w 1993 r. Po weryfikacjach przez komisję II Korpusu i Główną Komisję Weryfikacyjną AK w Londynie, które nie uznały jego funkcji komendanta okręgu i stopnia kpt. sł. st. przerwał wszelkie kontakty z Kołem AK w Londynie i polską emigracją oraz z krajem. Mimo prób nawiązania z nim kontaktów nie zmienił swego postanowienia.
Odznaczenia m.in.:
|