Nr ISSN 2082-7431
Serwis Polska Podziemna
Dział "Postacie".
MICHALISZYN, Paweł.


MICHALISZYN, Paweł

Podporucznik rezerwy piechoty.



Pseudonimy: "Ryszard".

Urodzony: 17 stycznia 1914 r., w Kosowie, powiat Czortków.

Zmarł: 1 maja 1990 r., w Bytomiu.


Promocje:

Podporucznik.:

Funkcje:

Służba wojskowa w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty 12 Dywizji Piechoty.: ?? - ??
Nauczyciel na terenie Powiatu Czortków.: ?? - ??
Dowódca 4 Kompanii "Kosów" (Białobożnica).: ?? - ??
Wyznaczony na Oficera Informacyjnego Komendy Inspektoratu Rejonowego Czortków AK.: 1944 r.
Komendant Inspektoratu Rejonowego Czortków AK/"NIE".: marzec - grudzień 1945 r.
Szef Kancelarii Komendanta Okręgu Tarnopol AK/WiN.: ?? - 3 październik 1946 r.

Opinie:

Notatki:

Syn Marcina i Marii z domu Pańskiej. W 1935 r., ukończył Seminarium Nauczycielskie. Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty 12 DP. Do rezerwy przeniesiony z tytularnym stopniem plutonowego podchorążego rezerwy. Do września 1939 r. pracował w zawodzie nauczyciela na terenie powiatu Czortków.
Podczas okupacji czynny w konspiracji ZWZ/AK na terenie Obwodu ZWZ-AK. Organizator i dowódca plutonu a następnie 4 kompanii „Kosów” z miejscem postoju w Białobożnicy.

W czerwcu 1944 r., po wejściu Armii Czerwonej na teren Okręgu Tarnopol AK, pozostawał czynny w konspiracji. Wyznaczony na stanowisko oficera informacyjnego Komendy Inspektoratu Rejonowego Czortków AK.
W marcu 1945 r., w miejsce zagrożonego aresztowaniem przez NKWD kpt. Czernieckiego został mianowany Komendantem Inspektoratu Rejonowego Czortków AK/"NIE". Prowadził śledztwo w sprawie agenta NKWD i byłego żołnierza AK Ludwika Sawickiego.

W końcu grudnia 1945 r., zagrożony aresztowaniem ewakuował się przez Lwów do Polski. Zamieszkał przy ul. Moniuszki 6 w Miechowicach w powiecie Bytom. Podjął działalność konspiracyjną w strukturach Okręgu Tarnopol AK/WiN.
Prowadził kancelarię Komendanta Okręgu kpt. Żeglina. Przepisywał na maszynie instrukcje, rozkazy i korespondencję organizacyjną oraz materiały propagandowe.
Odszukiwał oficerów i żołnierzy podziemia tarnopolskiego pozyskując ich do pracy konspiracyjnej. 3 października 1946 r., został zatrzymany w Miechowicach przez funkcjonariuszy Wydziału III WUBP z Wrocławia. Razem z nim zatrzymano Olgę Żeglin.

Przewieziony na dalsze śledztwo do WUBP Wrocław. 15 października 1946 r., w celach operacyjnych zwolniony z aresztu. Powrócił do Miechowic. Podjął wówczas pracę jako kierownik szkoły podstawowej. W dniu 23 kwietnia 1947 r., ujawnił się w WUBP w Katowicach.
Wykorzystywany był operacyjnie przez funkcjonariuszy UB w Katowicach. 30 lipca 1948 r., podczas realizacji lwowskiej i tarnopolskiej części operacji Departamentu III MBP oznaczonej krypt. „X” został zatrzymany i przewieziony do WUBP we Wrocławiu.
Po dwudniowych przesłuchaniach zwolniony. W latach 1954-1955 w ramach jednej kombinacji operacyjnej był inwigilowany przez prowokatora „Kolebskiego” (kontakt ppor. Janoska i ppor. Opoczyńskiego z WUBP Katowice).

Mieszkał przy ul. Reptowskiej 55/7 w Bytomiu, gdzie zmarł w dniu 1 maja 1990 r. Żonaty z Franciszką z domu Fitz.

Odznaczenia m.in.:




powrót do spisu treści


© copyright 2005 - 2007, Radosław ""Butryk"" Butryński
Design by Scypion