Obszar Bia³ystok SZP-ZWZ-AK utworzono w grudniu 1939 r., pod kryptonimem "Bart³omiej". Swoim zasiêgiem obj±³ on Okrêgi: Bia³ystok, Nowogródek oraz Polesie. Po agresji III Rzeszy na Zwi±zek Sowiecki i zajêciu przez Wehmacht Polskich Kresów, teren Obszaru przedzieli³y granice utworzone przez administracjê niemieck±.
I tak wiêksza czê¶æ Okrêgu Bia³ystok wesz³a w granice Bezirk Bia³ystok, który podlega³ gauleiterowi Prus Wschodnich. Powiat Suwa³ki i znaczna czê¶æ powiatu Ostro³êka z dawnego województwa bia³ostockiego zosta³y w³±czone bezpo¶rednio do Prus Wschodnich.
Okrêg Nowogródek wszed³ w ca³o¶ci w sk³ad Generalnego Komisariatu Bia³orusi, bêd±cego czê¶ci± Generalnego Komisariatu Ostland. Z kolei Okrêg Polesie podzielony zosta³ sztuczn± granic± pomiêdzy Generalnym Komisariatem Bia³orusi a Generalnym Komisariatem Ukrainy.
Teren by³ bardzo trudny nie tylko ze wzglêdu na niemieckie podzia³y administracyjne. Si³y Obszaru mia³y za przeciwnika zarówno niemieckie formacje okupacyjne, jak i wrog± partyzantkê sowieck±, ró¿nego rodzaju bandy komunistyczno-rabunkowe, proniemieckie formacje bia³oruskie i litewskie, natomiast na po³udniowym Polesiu tak¿e antypolskie si³y OUN-UPA.
Oprócz tego napotykano tu na du¿e problemy kadrowe. Co prawda w ka¿dym z Okrêgów by³o pod dostatkiem ochotników, wywodz±cych siê z lokalnych spo³eczno¶ci, ale jednocze¶nie na Nowogródczy¼nie i Polesiu brakowa³o kadry oficerskiej, która zosta³a mocno przetrzebiona w okresie pierwszej okupacji sowieckiej.
Identycznie rzecz mia³a siê z uzbrojeniem i ¶rodkami bojowymi, których brakowa³o niemal wszêdzie. Wszystkie okrêgi Obszaru mog³y liczyæ w tym zakresie jedynie na pomoc Komendy G³ównej ZWZ-AK, a ta okaza³a siê byæ wysoce niewystarczajaca. W efekcie praca niepodleg³o¶ciowa mog³a byæ tu prowadzona g³ównie w oparciu o si³y w³asne.
Komenda Obszaru.
Kryptonimy: "Grzyby" (1939 - 1941), "Sarna" (1941 - 1942), "Czapla", "Ksiê¿yc" (1942 - 1944).
Komendanci:
gen. bryg. Mieczys³aw Boruta Spiechowicz "Kopa".: aresztowany nie obj±³ wyznaczonej funkcji.
pp³k. Franciszek ¦lêczka "Krak" (?) .: ?? - ??
p.o. pp³k. Józef Spychalski „Maciej Samura”.: koniec sierpnia - 12 listopada 1940 r. (aresztowany).
p³k. Adam Obtu³owicz "Leon", "Jan Podgórski".: aresztowany w drodze do Bia³egostoku.
kpt. Janusz Szlaski "Prawdzic", "Borsuk".: listopad 1940 - 21 luty 1941 r. (aresztowany).
pp³k. Julian Filipowicz "Pobóg", "Róg", "Kogan".: nie obj±³ stanowiska ze wzglêdu na z³y stan zdrowia.
p.o. kpt. W³adys³aw Liniarski "M¶cis³aw".: pa¼dziernik 1941 - kwiecieñ 1942 r. (?)
p³k Emil Fieldorf "Nil, "Weller".: pa¼dziernik 1941 - jesieñ 1942 r. (?)
p³k. Edward Godlewski "Garda", "Izabelka".: jesieñ 1942 - 24 marca 1944 r.
Szefowie sztabu.
p³k Marian Dorotycz-Malewicz "Topór".: lipiec 1941 - lipiec 1942 r. (?)
kpt./mjr Miko³aj Krajnik "Grzyma³a", "Marek".: lipiec 1942 - 11 wrze¶nia 1943 r.
mjr Jan Górski "Chomik".: wrzesieñ 1943 - marzec 1944 r.
Oddzia³ I Organizacyjny.
Oddzia³ II Wywiadowczy.
Szefowie:
kpt. Janusz Szlaski "Prawdzic", "Borsuk".: pa¼dziernik - listopad 1940 r. (?).
Oddzia³ III Operacyjny.
Szef:
mjr Jan Górski "Chomik".: wiosna - wrzesieñ 1943 r.
Oddzia³ V £±czno¶æ.
Oddzia³ VI Biuro Informacji i Propagandy.
Genera³ Rowecki w meldunku organizacyjnym z 16 maja 1942 r., podawa³, ¿e na terenie Obszaru Bia³ystok "...zorganizowano BIP i kolporta¿ prasy". Nie ma jednak innych ¼róde³, które potwierdza³yby istnienie BIP-u Komendy Obszaru.
Mjr W³adys³aw Bruliñski, szef BIP Okrêgu Bia³ystok twierdzi³, i¿ funkcjê BIP-u Obszaru pe³ni³ podleg³y mu Oddzia³. Wiadomo jednak, ¿e do marca 1944 r., czyli do rozwi±zania Komendy Obszaru nie by³o ¿adnej zale¿no¶ci BIP-ów Okrêgów Nowogródek i Polesie od ich odpowiednika w Okrêgu Bia³ystok. Wiadomo jedynie, ¿e przez KO Bia³ystok przechodzi³a prasa z Warszawy dla tych okrêgów.
Kedyw.
Szef:
kpt. Alfred Paczkowski "Wania". maj 1943 - 24 marca 1944 r.
Zespo³y dyspozycyjne:
Lotna grupa partyzancka.
Dowódca:
sier¿. Albin Znajkowski "Znajda".
Zespó³ dyspozycyjny Komendy Obszaru.
Stosunki pomiêdzy Komendantami Obszaru Bia³ystok a komendantami podleg³ych mu formalnie Okrêgów mo¿na uznaæ za bardzo z³o¿one i do¶æ osobliwe. Z³o¿ono¶æ ow± widaæ szczególnie w relacjach pomiêdzy p³k "Gard±", a Komendantem Okrêgu Bia³ostockiego AK, pp³k W³adys³awem Liniarskim "M¶cis³awem".
W okresie gdy Komendantem by³ p³k Edward Godlewski "Garda", Komenda Obszaru zosta³a zainstalowana na terenie gminy Ko³aki w Obwodzie Zambrów, nale¿±cym do Okrêgu Bia³ystok.
Pp³k "M¶cis³aw" zapewni³ omawianej komendzie bardzo wygodne, jak na konspiracjê, warunki bytowania oraz bezpieczn± codzienn± egzystencjê. Dosz³o nawet do tego, ¿e zakaza³ on przeprowadzania jakichkolwiek akcji na terenie Obwodu Zambrów.
W zamian za taki komfort "M¶cis³aw" oczekiwa³, ¿e Komenda Obszaru nie bêdzie wtr±ca³a siê w dzia³anie podleg³ego mu Okrêgu. W konsekwencji determinowa³o to tak¿e stosunek komendanta obszaru do pracy w pozosta³ych dwóch okrêgach. Do¶æ powiedzieæ, ¿e w okresie swojej komendantury p³k "Garda" nie przeprowadzi³ ani jednej inspekcji, zarówno Okrêgu Bia³ystok jak i Nowogródek oraz Polesie.
W efekcie, zorganizowana z du¿ym trudem Komenda Obszaru Bia³ystok, sta³a siê mocno oderwanym od terenu centrum koncepcyjnym, przygotowuj±cym plany mobilizacyjne oraz schematy dzia³ania w ramach planu Odtwarzania Si³ Zbrojnych, nie spe³niaj±c roli o¶rodka dowodzenia podleg³ymi mu okrêgami.
Znaczenie Komendy Obszaru zosta³o równie¿ sprowadzone do roli ogniwa przeka¼nkowego pomiêdzy Komend± G³ówn± Armii Krajowej a okrêgami Obszaru. P³k Godlewski przekazywa³ do okrêgów rozkazy Komendy G³ównej, od nich za¶ odbiera³ okresowe meldunki i raporty po to tylko, by przes³aæ je dalej do Warszawy.
Nie inaczej rzecz mia³a siê z Kedywem Obszaru. Podpu³kownik Liniarski by³ zwolennikiem ¶cis³ej konspiracji i ostro¿nego "reglamentowania" walki bie¿±cej. W zwi±zku z tym aktywno¶æ bojowa Kedywu Okrêgu oraz jego oddzia³ów partyzanckich by³a znacznie ograniczana.
Taki stan rzeczy determinowa³ równie¿ funkcjê szefa Kedywu Obszaru, pe³nion± przez kpt cc. Alfreda Paczkowskiego "Waniê". Jego rola w dowodzeniu akcj± czynn± na szczeblu Komendy Obszaru zosta³a zupe³nie zminimalizowana, co oznacza³o tylko tyle, ¿e komórka ta w rzeczywisto¶ci nie pracowa³a i nie wykonywa³a na³o¿onych na ni± obowi±zków, a sama funkcja Paczkowskiego pozostawa³a fikcj±.
Szef Kedywu Obszaru posiada³ dwa niewielkie zespo³y dyspozycyjne. Nie mia³y one jednak jasno wytyczonych zadañ i jedynie tu³a³y siê bez celu pomiêdzy Polesiem a Bia³ostocczyzn±.
Identyczna sytuacja mia³a miejsce w innych oddzia³ach i komórkach Komendy Obszaru. Na dobr± sprawê poza ³±czno¶ci± nie zdo³ano zorganizowaæ ¿adnego oddzia³u tej Komendy. Proces likwidacji Komendy Obszaru Bia³ystok AK rozpoczêto w grudniu 1943 r., a zakoñczono w marcu roku nastêpnego, czyli trzy miesi±ce pó¼niej.
24 marca 1944 r., Komendant G³ówny Armii Krajowej rozkazem nr 530/I rozwi±za³ tê jednostkê organizacyjn±:
1. Znoszê Komendê Obszaru "Ksiê¿yc". Komendy Okrêgów "Nów" i "Pe³nia" podporz±dkowujê bezpo¶rednio KG.
2. Ze sk³adu osobowego "Ksiê¿yca" oddajcie do "Pe³ni" tych ¿o³nierzy, którzy s± dobrze usadowieni w terenie, a byliby przydatni Komendzie Okrêgu "Pe³ni". Resztê przeznaczcie do wzmocnienia sztabu Komendy Okrêgu "Nów".
Tak wiêc Okrêgi Bia³ystok, Nowogródek i nie wymieniony w tym rozkazie Okrêg Polesie uzyska³y status okrêgów samodzielnych, podporz±dkowanych bezpo¶rednio Komendzie G³ównej Armii Krajowej.
Wiêkszo¶æ kadry Komendy Obszaru zosta³a przekazana Okrêgowi Bia³ystok. Okrêg Nowogródek oraz rozpaczliwie s³aby Okrêg Polesie nie otrzyma³y ¿adnego wsparcia z tego ¼ród³a.
Meldunki Komendanta G³ównego AK o stanie organizacyjnym Komendy Obszaru.
Meldunek organizacyjny nr 37 z dnia 21 listopada 1940 r.
Obszar nr 2.
P.o. Komendanta jest ob. Maciej Samura, pp³k piechoty. Wyjecha³ on na teren w pa¼dzierniku br. Dot±d stanowisko to nie by³o obsadzone.
Otrzyma³em od niego raport, ¿e doszed³ do Bia³egostoku i nawi±za³ kontakt z organizacj± w terenie. Wysy³am mu pieni±dze i oficerów dla uzupe³nienia sztabu, który znajduje siê w stanie organizacji.
Meldunek organizacyjny nr 63 z 1 kwietnia 1941 r.
Obszar nr 2 - Bia³ystok.
Obejmuje okrêgi: Bia³ystok, Polesie i Nowogródek, ka¿dy w granicach województw wed³ug podzia³u administracyjnego z 1 VI 39. Dodatkowo w sk³ad okrêgu bia³ostockiego wchodz±: odcinki woj. Warszawskiego na wschód od granicy niemiecko-bolszewickiej, pow. £om¿a, resztki pow. Ostro³êka i Ostrów Mazowiecki, a tak¿e podokrêg Suwalski, znajduj±cy siê w stadium organizacji.
Poprzedni komendant Maciej Samura zosta³ aresztowany 17 XI 40 r. we wsi Morusy ko³o Tykocina wraz z komendantem okrêgu Bia³ystok Antonim M. oraz Ludwikiem, komendantem obwodu Bia³ystok i 2 komendantami rejonu.
Ob. Maciej Samura inspekcjonowa³ podleg³e mu powiaty i w trakcie tej pracy nast±pi³o ich aresztowanie. S± podejrzenia, ¿e sta³o siê to na skutek zdrady ¿ony jednego z oficerów. W nastêpstwie tej wsypy aresztowano jeszcze oficera szefa ³±czno¶ci konspiracyjnej ob. in¿. B. (kobietê) oraz kilku kilku komendantów placówek.
Na komendanta Obszaru przewidywa³em p³ka A. Obtu³owicza, który uciek³ z wiêzienia bolszewickiego i przebywa w okrêgu Nowogródzkim; wed³ug ostatnich danych z terenu, jest on jednak nie do u¿ycia w okupacji sowieckiej.
Meldunek organizacyjny nr 79 z 1 pa¼dziernika 1941 r.
Obszar Nr II.
Do Kmdy Obszaru Nr II wyjecha³ nominowany szef sztabu Obszaru ob. Topór (p³k Dorotycz-Malewicz. przyp. aut.), który przy pomocy p.o. Kmdta Okr. Bia³ystok - ob. M¶cis³awa przyst±pi³ do montowania sztabu Obszaru Nr II.
Praca organizacyjna rozwija³a siê pomy¶lnie. Za³o¿ono sta³e bazy dla kurierów z KG i dla prasy.
Obecnie do pracy w terenie zg³asza siê pewna ilo¶æ oficerów, tak, ¿e po przeprowadzeniu nale¿ytej selekcji sztaby Obszaru, Okrêgów i Obwodów prawdopodobnie bêd± mog³y byæ ca³kowicie obsadzone.
Na Kmdta Obszaru Nr II wyjedzie wkrótce ob. Pobóg (p³k Julian Filipowicz przyp. aut.).
Meldunek organizacyjny nr 118 z 16 maja 1942 r.
13 "Prawdziwki" - Obszar Nr II.
Komendant Obszaru - p³k kaw. "Pobóg" wskutek przewlek³ej choroby nie móg³ pe³niæ swoich funkcji zosta³ obecnie urlopowany.
Na komendanta Obszaru Nr II wyjedzie wkrótce p³k. piech. "Weller" (Emil Fieldorf pryp. aut.) dotychczasowy inspektor Komendy G³ównej.
Szef Sztabu - bez zmiany, reszta sztabu - w organizacji. Brak oficerów w terenie, zmuszony jestem uzupe³niæ Sztaby Obszaru i Okrêgów oficerami z Gen. Gub. Zorganizowano BIP i kolporta¿ prasy.
Meldunek organizacyjny nr 170 z 1 wrze¶nia 1942 r.
Tabela V do rozdzia³u D meldunku informuje o 7 oficerach sztabowych, wchodz±cych w sk³ad Komendy Obszaru.
Meldunek organizacyjny nr 190 z 1 marca 1943 r.
Tabela IV do rozdzia³u E meldunku informuje o 9 oficerach w sztabie oraz 8 podchor±¿ych w terenie.
XI. Obszar Nr II Bia³ystok.
Po wsypie 1942 r. sztab Obszaru organizowano na nowo. B. komendant Obszaru ob. Pobóg, gen. bryg. z powodu powa¿nej choroby nie móg³ pe³niæ dalszej s³u¿by. Na stanowisko komendanta Obszaru wyznaczono ob. Izabelkê p³k. kaw. - dotychczasowego inspektora Komendy G³ównej.
Szef sztabu bez zmian - ob. Grzyma³a, mjr piech. Sztab niekompletny. Brak szefa wydz. III i szefa saperów. Ze wzglêdu na bezpieczeñstwo pracy i brak lokali czê¶æ sztabu przebywa na razie w Gen. Gub., sk±d stopniowo po przygotowaniu alibi przerzucani s± na teren Obszaru.
Zadania bojowe przepracowano z komendantami Okrêgów Bia³ystok i Nowogródek. W najbli¿szym okresie sztab Obszaru przyst±pi do skontrolowania przygotowañ do zadañ bojowych w Okrêgach i wzajemnego zgrania dzia³añ bojowych 300 i Okrêgu Polesie.
Opracowano dla Okrêgów wytyczne wyszkolenia i przyst±piono do zorganizowania sieci ³±czno¶ci taktycznej ca³ego terenu.
Meldunek organizacyjny nr 220 z dnia 31 sierpnia 1943 r.
Tabela I do rozdzia³u D meldunku informuje o 10 oficerach w sztabie.
11. Obszar Nr II - Bia³ystok.
Kmdt Obszaru i szef sztabu bez zmian - ob. Izabelka, pp³k kaw. i ob. Grzyma³a, mjr piech. Sztab niekompletny.
Plan zadañ powstañczych i os³onowych bie¿±co uaktualniony. Szczegó³owe wytyczne przekazane kmdtom Okrêgów, wykonanie prac w terenie periodycznie kontrolowane przez Komendê Obszaru. Przyst±piono do organizacji ³±czno¶ci operacyjnej.
Wydano zarz±dzenie do przygotowania materia³ów i zaopatrzenia na okres powstania i OSZ. Szef Sztabu opracowa³ programy i wskazówki wyszkolenia bojowego w my¶l ogólnych wytycznych KG.
Meldunek organizacyjny nr 240 z 1 marca 1944 r.
Tabela do Rozdzia³u D meldunku informuje o 10 oficerach w sztabie.
9. Obszar II - Bia³ystok.
Obejmuje Bia³ystok i Nowogródek. Ze wzglêdu ³±czn. konsp. podporz±dkowa³em Polesie bezpo¶rednio KG. Sztab Obsz. nie ma warunków do normalnej pracy.
¬ród³a:
* Bartelski Les³aw Marian "AK. Podziemna armia 27.IX.1939 - 30.VI.1943".
* Mazur Grzegorz "Biuro Informacji i Propagandy".
* Ney-Krwawicz Marek "Armia Krajowa. Si³y Zbrojne Polskiego Pañstwa Podziemnego".
* Ney-Krwawicz Marek "Struktury Organizacyjne Armii Krajowej" w "Mówi± Wieki" nr 9/1986.
* Praca zbiorowa pod redakcj± Krzysztofa Komorowskiego "Armia Krajowa. Rozwój organizacyjny".
* Praca zbiorowa WIH "Polski czyn zbrojny w II Wojnie ¦wiatowej. Polski Ruch Oporu 1939 - 1945".
* Kijewska Jadwiga, Sanojca Antoni "Struktura organizacyjna ZWZ-AK. 1939-1945".
* Krajewski Kazimierz "Na straconych posterunkach."
* Studium Polski Podziemnej "Armia Krajowa w dokumentach. Tom I."
* Studium Polski Podziemnej "Armia Krajowa w dokumentach. Tom II."
* Studium Polski Podziemnej "Armia Krajowa w dokumentach. Tom III."
Koniec.
|