Samolot bombowy Fairey „Battle”

Samolot bombowy Fairey „Battle”
Samolot bombowy Fairey „Battle”

Historia konstrukcji:
Samolot bombowy „Battle” został opracowany w brytyjskich zakładach Fairey Aviation Company Ltd. w Hayes. Prototyp został oblatany 10 marca 1939 roku. Belgia zakupiła u brytyjskiego producenta 16 egzemplarzy. Nosiły one numery ewidencyjne od T58 do T73. Rozważano podjęcie produkcji licencyjnej w belgijskich zakładach belgijskich zakładach Société Anonyme Belge Avions Fairey w Gosselies, ale ostatecznie zdecydowano się produkować w nich licencyjne samoloty myśliwskie Hawker „Hurricane”.

Zastosowanie:
Podczas lotu szkoleniowego 8 grudnia 1939 roku uległ wypadkowi samolot o numerze ewidencyjnym T59. 10 maja 1940 roku 12 sprawnych samolotów tego typu stanowiło wyposażenie eskadry 5/III/3 Aé stacjonującej na lotnisku w Evére koło Brukseli. W godzinach porannych przeleciały one na lotnisko polowe w Belcele. Pozostawione w Brukseli 3 maszyny znajdowały się w przeglądach.

Dane techniczne:

Załoga:
Masa:
 
Rozpiętość:
Długość:
Wysokość:
Powierzchnia nośna:
Jednostka napędowa:
 
 
Prędkość maksymalna:
Pułap:
Zasięg:
Uzbrojenie:
3 osoby
własna 3.020 kg,
startowa 4.900 kg
16,45 m
12,85 m
4,72 m
39,20 m2
1 silnik 12-cyl. w układzie widlastym,
chłodzony cieczą, doładowany,
typu Rolls-Royce „Merlin” II o mocy 1.030 KM
414 km/h
7.150 m
1.690 km
2 km FN-Browning kal. 7,65 mm,
454 kg bomb

Opis konstrukcji:
Samolot jednosilnikowy w układzie wolnonośnego dolnopłata o konstrukcji całkowicie metalowej, z podwoziem chowanym w locie.

Silnik poprzez reduktor napędzał trójłopatowe metalowe śmigło o zmiennym skoku. W stosunku do wersji brytyjskiej samoloty belgijskie miały dłuższą osłonę ulokowanej pod silnikiem chłodnicy.

Jeden stały karabin maszynowy strzelał przez krąg śmigła z wykorzystaniem synchronizatora, a w kabinie tylnego strzelca znajdował się ruchomy karabin maszynowy. Komora bombowa w centropłacie mieściła 4 bomby o masie 113 kg każda lub ekwiwalent bomb mniejszych wagomiarów. Dodatkowo dwie bomby o masie 113 kg mogły być podwieszone na zaczepach zewnętrznych.

Podwieszanie bomb lotniczych o masie 113 kg pod bombowiec Fairey 'Battle'
Podwieszanie bomb lotniczych o masie 113 kg pod bombowiec Fairey 'Battle’

Źródła:

Praca zbiorowa „Encyklopedia lotnictwa”, wyd. Debit, 1998 r.

Internet:

http://www.baha.be

http://vvjack.be/

http://belmilac.wetpaint.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *