
Samolot myśliwski Gloster „Gladiator” Mk. I
Historia konstrukcji:
Samolot myśliwski „Gladiator” zaprojektował Henry Folland z brytyjskich zakładów Gloster Aircraft. Prototyp został oblatany we wrześniu 1934 roku.
Greckie siły powietrzne otrzymały 2 samoloty w wersji Mk. I w darze od greckiego milionera G. Koutarellisa (kupione za 9.200 funtów brytyjskich). Ceremonia przekazania samolotów miała miejsce 18 sierpnia 1938 roku.
Zastosowanie:
Ponieważ był to sprzęt nietypowy samoloty służyły głównie do treningu pilotów. Po wybuchu wojny z Włochami Brytyjczycy podarowali swojemu sojusznikowi 17 dodatkowych egzemplarzy, co pozwoliło na przezbrojenie 21 dywizjonu myśliwskiego (21. Mira), który używał do tej pory samoloty myśliwskie PZL P.24.
Samolot bombowy Bristol „Blenheim” Mk. IV
Historia konstrukcji:
Samolot bombowy 142M „Blenheim” zaprojektował Frank Barnwell z brytyjskich zakładów Bristol Aeroplane Company z Filton. Model ten powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie RAF Specification 28/35. Prototyp został oblatany 25 czerwca 1936 roku.
Grecja kupiła na potrzeby swoich sił powietrznych 6 samolotów w wersji Mk. IV.
Zastosowanie:
Stanowiły one wyposażenie 32 dywizjonu bombowego (32. Mira).
Samolot bombowy Fairey „Battle” Mk. I
Historia konstrukcji:
Samolot bombowy „Battle” zaprojektował Marcel Lobelle z brytyjskich zakładów Fairey Aviation Company Ltd. w Hayes. Model ten powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie RAF Specification P.27/32. Prototyp został oblatany 10 marca 1939 roku.
Grecja kupiła na potrzeby swoich sił powietrznych 12 samolotów w wersji Mk. I.
Zastosowanie:
Stanowiły one wyposażenie 33 dywizjonu bombowego (33. Mira).
Samolot patrolowy Avro „Anson” Mk. I
Historia konstrukcji:
Samolot patrolowy „Anson” zaprojektował Roy Chadwick z brytyjskich zakładów A.V.Roe and Co Ltd (Avro) w Newton Heath. Prototyp został oblatany 24 marca 1935 roku.
Grecja zakupiła na potrzeby swoich sił powietrznych 10 samolotów w wersji Mk. I.
Wodnosamolot rozpoznawczy Fairey IIIF
Historia konstrukcji:
Wodnosamolot rozpoznawczy model IIIF został zaprojektowany w brytyjskich zakładach Fairey Aviation Company Ltd. w Hayes. Prototyp został oblatany 19 marca 1926 roku.
W 1929 roku Grecja zakupiła na potrzeby swoich sił powietrznych 10 samolotów (otrzymały numery ewidencyjne od N 1 do N 10). Dostawę zrealizowano do 1931 roku. 3 czerwca 1940 roku jeden z posiadanych samolotów został rozbity podczas lotu treningowego w ciężkich warunkach atmosferycznych.
Zastosowanie:
Stanowiły one wyposażenie 11 dywizjonu rozpoznawczego (11. Mira).
Samolot szkolno-treningowy EAF/Avro 504
Historia konstrukcji:
Samolot szkolno-treningowy model 504 K został zaprojektowany w brytyjskich zakładach brytyjskich zakładów A.V.Roe and Co Ltd (Avro) w Brownsfield Mill.
W 1921 roku Grecja otrzymała kilka samolotów w wersji Avro 504 K co pozwoliło na organizację szkolenia pilotów dla greckiego lotnictwa wojskowego. W kwietniu 1925 roku zakupiono 6 maszyn dla wojsk lądowych w nowo opracowanej wersji szkolno-treningowej Avro 504 N wraz z licencją, co pozwoliło podjąć ich lokalną produkcję w greckich zakładach ΕAF w Faleron koło Aten (pełna grecka nazwa Εργοστάσιο Αεροπλάνων Φαλήρου). Właściwie był to montaż z importowanych podzespołów, a sama fabryka była nadzorowana przez brytyjskich inżynierów ze współpracujących z montownią zakładów Blackburn Aircraft Limited. Według raportu z 7 czerwca 1936 roku zakłady te opuściło 8 egzemplarzy Avro 504 N, a także 4 egzemplarze szkolno-treningowych wodnosamolotów pływakowych Avro 504 O dla lotnictwa marynarki wojennej. Łącznie lotnictwo greckie otrzymało więc 18 samolotów tego typu.
Samolot szkolno-treningowy EAF/Avro 621 „Tutor”
Historia konstrukcji:
Samolot szkolno-treningowy model 621 „Tutor” zaprojektował Roy Chadwick z brytyjskich zakładów A.V.Roe and Co Ltd (Avro) w Newton Heath. Prototyp został oblatany 28 czerwca 1930 roku.
W 1936 roku Grecja wybrała ten typ na potrzeby swoich sił powietrznych wraz nabyciem licencji, co miało pozwolić na podjęcie ich produkcji w greckich zakładach ΕAF w Faleron koło Aten (pełna grecka nazwa Εργοστάσιο Αεροπλάνων Φαλήρου). Do wybuchu wojny zmontowano z importowanych podzespołów 22 egzemplarze. Do ich napędu wybrano 7-cyl. silnik gwiazdowy Armstrong Siddeley „Lynx” IVC o mocy startowej 225 hp, których u brytyjskiego producenta zakupiono 131 egzemplarzy.
Samolot szkolno-treningowy EAF/Avro 626 „Prefect”
Historia konstrukcji:
Samolot szkolno-treningowy model 626 zaprojektował Roy Chadwick z brytyjskich zakładów A.V.Roe and Co Ltd (Avro) w Newton Heath. Była to wersja rozwojowa samolotu szkolno-treningowego Avro 621 „Tutor”.
Po skończeniu montażu samolotów szkolno-treningowych Avro 621 „Tutor” podjęto decyzje o przestawieniu produkcji zakładów ΕAF w Faleron koło Aten (pełna grecka nazwa Εργοστάσιο Αεροπλάνων Φαλήρου) na nowy model. Do wybuchu wojny zmontowano z importowanych podzespołów 22 egzemplarze, a dalsze 30 maszyn planowano wyprodukować już własnymi siłami. Do ich napędu wybrano 7-cyl. silnik gwiazdowy Armstrong Siddeley „Lynx” IVC o mocy startowej 225 hp, których u brytyjskiego producenta zakupiono 131 egzemplarzy.