Historia konstrukcji:
Pistolet maszynowy Owen był używany przez siły zbrojne Australii.
Opracował go ppor. Evelyn E. Owen. Pierwszy prototyp „automatycznego karabinka” został zaprezentowany 24 lipca 1939 roku, wykorzystując podzespoły i amunicję bocznego zapłonu .22 stosowane w karabinkach sportowych (konstrukcja otrzymała patent o numerze 115,974). Australijska armia nie wykazała zainteresowania bronią, a po wybuchu wojny wynalazca trafił do wojska jako zwykły szeregowiec.
W 1941 roku konstrukcją zainteresował się V.A. Wardell z zakładów Lysaght Works Pty. Ltd. i podjął się produkcji kilku prototypów dostosowanych do różnego rodzaju amunicji (3 egz. kalibru 9 mm, 2 egz. kalibru .45 oraz kilku egzemplarzy dostosowanych do amunicji kalibru .380). Po przeprowadzeniu prób i testów 28 listopada 1941 roku i wyborze kalibru 9 mm pistolet maszynowy został ostatecznie przyjęty na uzbrojenie australijskich sił zbrojnych.
Broń cieszyła się uznaniem używających jej żołnierzy ze względu na małą podatność na zacięcia z powodu zabrudzenia i zawilgocenia oraz korzystne położenie środka ciężkości, co pozwalało na prowadzenie ognia z jednej ręki.
Produkowany w trzech podstawowych wersjach:
Owen Mk. I.42 – kolba z metalowego pręta, masywna komora urządzenia spustowego
Owen Mk. I.43 oraz I.44 – kolba drewniana, uproszczona komora urządzenia spustowego z otworami ulgowymi osłony,
Owen Mk. II.43 – o zredukowanej masie własnej i zmniejszonej szybkostrzelności
W australijskiej firmie Lysaght Works Pty. Ltd. w Port Kembla oraz w Newcastle (New South Wales) wykonano 45.477 egzemplarzy wszystkich wersji, z czego armia australijska odebrała 45.433 egzemplarze.
Dane techniczne wersji Mk. I/42:
Kaliber: Amunicja: Masa broni: Masa magazynka: Długość całkowita: Długość lufy: Prędkość wylotowa: Wysokość: Szerokość: Zasilanie: Szybkostrzelność: |
9 mm 9×19 Parabellum 4,24 kg 0,64 kg 813 mm 247 mm 380 m/s 400 mm 75 mm magazynek na 33 naboje 700 strz./min |
Dane techniczne wersji Mk. I/43:
Kaliber: Amunicja: Masa broni: Masa magazynka: Długość całkowita: Długość lufy: Prędkość wylotowa: Wysokość: Szerokość: Zasilanie: Szybkostrzelność: |
9 mm 9×19 Parabellum 3,99 kg 0,64 kg 813 mm 247 mm 380 m/s 400 mm 75 mm magazynek na 33 naboje 680 strz./min |
Dane techniczne wersji Mk. II:
Kaliber: Amunicja: Masa broni: Masa magazynka: Długość całkowita: Długość lufy: Prędkość wylotowa: Wysokość: Szerokość: Zasilanie: Szybkostrzelność: |
9 mm 9×19 Parabellum 3,47 kg 0,64 kg 813 mm 247 mm 380 m/s 400 mm 75 mm magazynek na 33 naboje 600 strz./min |
Opis konstrukcji:
Pistolet maszynowy samoczynno-samopowtarzalny z nieruchomą lufą. Działał na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego, strzelający z otwartego zamka. Lufa szybkowymienna, o 7 bruzdach prawostronnych, mocowana złączem bagnetowym blokowanym sworzniem pracującym w tulei. Zakończona uniwersalnym urządzeniem wylotowym (tłumik płomienia i kompensator podrzutu). Stosowano 3 wersje lufy:
Mark I – pierwsza wersja bez mocowania dla bagnetu, zaopatrzona w radiator od strony zamka,
Mark II – ‘lekka’ lufa która mogła być zaopatrzona w długą podporę do mocowania bagnetu,
Mark III – ‘ciężka’ lufa która mogła być zaopatrzona w krótką podporę do mocowania bagnetu z racji wydłużonego zgrubienia lufy.
Bezpiecznik blokował zamek. Gniazdo magazynka umieszczone nietypowo na górze komory zamkowej, a wyrzutnik łusek w szczękach magazynka. Przyrządy celownicze przesunięte na lewą stronę w postaci muszki i przeziernika, ze stałą nastawą na odległość 100 jardów (91,44 m).
Wewnętrzna część komory zamkowej wyposażona w przegrodę zabezpieczająca przez zanieczyszczeniami. Zastosowano dwa chwyty pistoletowe. Kolba wykonana początkowo z metalowego pręta Mk. I Steel, zastąpiona później wykonaną z drewna Mk. I Wood (później z wgłębieniami dla zmniejszenia masy). W modelach zaopatrzonych w lufę Mk. II lub Mk. III z zaczepem można było zamontować bagnet Bayonet, Sub-Machine Gun (Aust.), No. 1, Mk. I lub No. 1, Mk. II.
Amunicja:
Zostanie opisana w dedykowanym dziale.
W niemieckim katalogu zagranicznego uzbrojenia otrzymał oznaczenie 9 mm Maschinenpistole 752 (e).