Pistolet samopowtarzalny Pistolet de 9 mm Browning GP Mle 1935

Historia konstrukcji:

Pistolet opracowany przez amerykańskiego konstruktora Johna Mosesa Browninga, produkowany przez belgijskie zakłady Fabrique Nationale d’Armes de Guerre w Herstal. Pierwszy prototyp powstał w 1923 roku i podlegał badaniom i udoskonaleniom do 1926 roku. Po śmierci Browninga dalsze prace rozwojowe prowadził Dieudonne Saive (był on także autorem wielu rozwiązań technologicznych oraz zaprojektował dwurzędowy magazynek pudełkowy), co pozwoliło w 1934 roku skierować ostatecznie pistolet do produkcji seryjnej. Skrót GP w nazwie broni oznaczał „Grande puissance” czyli „wielkiej mocy”. Przyjęty na uzbrojenie belgijskiej armii w 1935 roku. Do maja 1940 roku wyprodukowano ok. 56.500 egzemplarzy.

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa własna:
 
Długość całkowita:
Wysokość:
Grubość:
Długość linii celowniczej:
Długość lufy:
Zasilanie:
Szybkostrzelność:
9 mm
9×19 Parabellum
bez magazynka 0,85 kg,
załadowany 1,078 kg
200 mm
133 mm
35 mm
160 mm
118 mm
magazynek na 13 naboi
praktyczna 40 strz./min

Opis konstrukcji:

Pistolet samopowtarzalny działający na zasadzie wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy z ryglowaniem poprzez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Lufa miała 6 bruzd prawoskrętnych o skoku 250 mm. Broń nie dysponowała możliwością samonapinania – kurek zewnętrzny można było napiąć na ząb bezpieczeństwa. Ponadto stosowano dwa bezpieczniki: dźwigniowy działający na  iglicę oraz blokadę automatyczną uruchamiającą się przy wyjęciu magazynka. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymywał się w tylnym położeniu i po wprowadzeniu nowego magazynka trzeba było go ręcznie zwolnić. Zastosowano magazynek dwurzędowy o dużej pojemności naboi – cechę niespotykaną w tamtych czasach w wyrobach konkurencji. Regulowane przyrządy celownicze wyskalowane do 200 m. Przewidziano możliwość dostawienia do chwytu kolby-futerału dla prowadzenia ognia na większe odległości.

 Pistolet składał się łącznie z 41 części.

Amunicja:

Naboje tego typu były produkowane w belgijskich zakładach Anciens Établissements Pieper SA w Herstal.

Zwykła Cartouche 9 mm pour G.P

Długość naboju:
Masa naboju:
Masa pocisku:
Masa ładunku miotającego:
Prędkość wylotowa:
29,5 mm
12,4 g
8,1 g
3 g
350 m/s

Podstawowy typ amunicji pistoletowej. W służbie niemieckiej naboje tego typu otrzymały oznaczenie 9 mm Pistolenpatrone 400 (b).

Podczas okupacji Belgii na potrzeby niemieckich sił zbrojnych wyprodukowano 319 tysięcy pistoletów pod oznaczeniem 9 mm Pistole 640 (b).

Źródła:

Opracowanie: Guy Stassin „Les unites de cavalarie Belge Durant la campagne des 18 jours”

Terry Gander, Peter Chamberlain „Enzyklopädie deutscher waffen 1939-1945”, wyd. Motorbuch Verlag, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *