Hitler-Jugend - trudne początki.



   Rozczarowanie przegraną wojną oraz niepewność jutra w    powojennych Niemczech, pchała młodzież w objęcia różnych    organizacji: katolickich, komunistycznych oraz nacjonalistycznych.
   Trudny okres w dziejach powojennych Niemiec, upokorzonych    postanowieniami Traktatu Wersalskiego, tylko wzmagał chęć    odwetu i nadzieję na lepsze jutro.

   We wczesnym okresie istnienia DAP/NSDAP, Hitler i inni przy-    wódcy partyjni, nie mieli jeszcze konkretnych poglądów w    sprawie niemieckiej młodzieży. Na ironię zakrawa fakt, że w tym    wczesnym okresie istnienia partii, młodzież była ignorowana i    niechętnie patrzono na wciąganie jej do szeregów partii.
   Do 1922 roku NSDAP nie utworzyła w swoich szeregach, żadnej    organizacj zrzeszającej niemiecką młodzież. Była po prostu zbęd-    nym balastem, z którym nie wiadomo co zrobić.

   Jako ciekawostkę podam fakt że, Gustav Adolf Lenk przyszły    przywódca młodzieży, już 12 września 1920 roku próbował za-    pisać się do NSDAP, lecz nie został przyjęty z powodu braku 18    lat, (urodził się 15.10.1903 r.) i to mimo faktu że jego ojciec,    organizował spotkania członków partii w piwiarni Stadtkeller w    Monachium. Wówczas młody Lenk zaproponował przyłączenie do    NSDAP organizacji młodzieżowej, która wówczas jeszcze nie    istniała. Mimo swojego entuzjazmu, początkowo nie znalazł po-    parcia dla swojej idei.

   Sytuacja uległa zmianie, gdy Hitler już niepodzielnie zaczął prze-    wodzić NSDAP. 8 marca 1922 roku, w Völkischer Beobachter,    Hitler opublikował artykuł zachęcający niemiecką młodzież do    włączenia się w szeregi nowej organizacji Jugendbund der    NSDAP. Organizacja miała zrzeszać młodzież o poglądach    faszystowskich i podlegać NSDAP.
   12 marca 1922 roku na czele nowego związku stanął Adolf Lenk.    Stworzył on organizację o nazwie Narodowosocjalistyczny    Związek Młodzieży (NS Jugendbund), młodzieżowej przybudówki    noszącej brązowe koszule Oddziałów Szturmowych (Sturmabteilungen), czyli SA.
   Podlegał on Oberster SA-Führer, kierownictwu SA.

   W marcu 1922 roku Lenk wytyczył kierunki działalności dla kierowanej przez siebie organizacji.
   I tak:
   - zwiększenie liczebności organizacji, oparte na ideologii NSDAP,
   - popieranie działalności i ideologii NSDAP,
   - wychowywanie w miłości do ojczyzny (Heimatland),
   - utrzymywanie wysokiego morale i czystości rasowej,
   - pogarda dla wszystkiego co żydowskie.

Członkostwo w Jugendbund, było dostępne tylko dla czystych aryjczyków w wieku od 14 do 18 lat.
Wszystkie elementy żydowskie czy też obce rasowo oraz cudzoziemcy nie mieli wstępu do kierowanej przez    Lenka organizacji. Każdy nowo przyjęty członek organizacji, musiał przysiąc osobistą wierność Adolfowi    Hitlerowi oraz programowi NSDAP.

W chwili powstania, Jugendbund der NSDAP, zostaje podzielony na organizacje:
Jungmannschaften - chłopcy w wieku 14 - 16 lat,
Jungsturm Adolf Hitler - chłopcy w wieku 16 - 18 lat,
Sekcja dla młodych niemieckich dziewcząt.

13 maja 1922 roku, oficjalnie poinformowano o utworzeniu młodzieżowego ruchu podległego NSDAP. Główna    siedziba Jugendbund der NSDAP, mieściła się w Monachium. W krótkim okresie czasu zaczęły powstawać    pierwsze zamiejscowe grupy, głównie w południowych Niemczech a nawet kilka w Austrii. Jednak ich    liczebność nie była wysoka, zwykle liczyły kilku czy też kilkunastu członków. Lenk organizuje szkolenia dla    ochotników z Austrii i Sudetów na terenie Niemiec, w Monachium.

Na terenie Niemiec, Lenk aby dotrzeć do szerszych kręgów młodzieży zaczyna wydawać pismo Jugendbundu    "Der Nationale Jungsturm , Nachrichtenblatt der Nationalsozialistischen Jugendbundes". Po 12 sierpnia 1922    roku, z powodu trudności finansowych, gazeta ukazuje się jako tygodniowy dodatek do "Völkischer Beobachter".

Pierwszy publiczny występ Jugendbundu, ma miejsce 2 września 1922 roku, podczas obchodów tzw. Day in    Nürnberg, gdzie około 900 młodych członków zatrudnionych zostało do obsługi. Kolejny publiczny występ    młodych nazistów miał miejsce podczas tzw. Bitwy o Cotburg. Wystąpili tam razem z bojówkami SA, biorąc    udział w ulicznych zamieszkach.

Podległość SA stwarzała wiele problemów, gdyż członkowie Jugendbund, podlegali takiej samej dyscyplinie i    organizacji, jak dorośli szturmowcy. Kolejnym problemem był fakt takiego samego umundurowania, w    związku z czym trudno było odróżnić młodego od dorosłego szturmowca w ulicznych czy piwiarnianych    burdach i zamieszkach ulicznych.

   Wkrótce po tych wydarzeniach, odbywa się pierwszy zjazd Jugendbund der NSDAP. Obecny na nim    Hitler wręcza młodym nazistom ich pierwszy sztandar. Był to biały proporzec, zawierający złotą    kotwicę i swastykę. Lenk poinformował Hitlera i innych przywódców NSDAP o istnieniu 39 ośrodków    Jugendbund, (Ortsgruppen), liczących w sumie 1200 członków.

   W czasie listopadowego nieudanego puczu w Monachium, (1923 r.), Lenk i Jugendbund bezpośrednio    nie brali udziału. Niemniej Lenk i wielu członków Jugendbundu, działali jako posłańcy. W wyniku    strzelaniny ginie jeden członek Jugendbundu, Kurt Neubauer.

   W wyniku nieudanego puczu w Monachium, działalność Jugendbund der NSDAP zostaje zakazana,    podobnie jak SA i NSDAP.

   Podczas zakazu działalności NSDAP i podległych jej organizacji, Lenk nie ustawał w próbach wskrze-    szenia działalności Jugendbundu. Utworzona przez niego Vaterländische Jugendverband Grossdeutschlands, kończy działalność gdy w       grudniu 1923 roku Lenk zostaje aresztowany i uwięziony.
   W kwietniu 1924 roku zostaje wypuszczony na wolność i wkrótce zakłada nową organizację Grossdeutsche Jugendbewegung (Gdjb),       lecz i ta kończy się niepowodzeniem, gdy 25 listopada 1924 roku, ponownie zostaje aresztowany za zakazaną polityczną działalność.

Na zdjęciu Baldur von Schirach odbiera defiladę młodych członków Hitlerjugend.

   Udało się natomiast reaktywować Jugendbund w Saksoni. Kurt Gruber, dwudziestoletni student prawa, kierujący młodzieżą        nieudanym puczem, korzystając z przychylności władz stworzył Wielkoniemiecki Ruch Młodzieży (Grossdeutsche Jugendbewegung -       GDJV). Kierowany przez niego odłam, początkowo współpracuje z innymi organizacjami, m.in. z SA w ramach Frontbannu, nawet       wchodzi w jego skład, lecz wkrótce powraca do pierwotnej nazwy GDJV.
   Istniała też organizacja w Austrii - Schilljugend, kierowana przez Gerharda Rossbacha.
   20 grudnia 1924 roku, Lenk zostaje wypuszczony na wolność. Z niesłabnącym entuzjazmem zabiera się za tworzenie nowej organiza-       cji dla młodzieży, Deutsche Wehrjugend. Tym razem robi to bez poparcia Hitlera i uwięzionych działaczy NSDAP. Zrobią oni       wszystko aby działalność Lenka zakończyła się niepowodzeniem, (jego działalność nie byłą akceptowana przez kręgi partyjne).

Szeregi organizacji w całych Niemczech nadal    były nieliczne, i tak:

1924 rok - 2.400 członków,

1925 rok - 5.000 członków,

1926 rok - 6.000 członków.

Po wyjściu A. Hitlera na wolność, przez pewien    czas panował zamęt w szeregach organizacji    młodzieżowych, w wyniku czego Lenk zre-    zygnował z dalszego kierowania młodzieżą,    podobnie jak i Rossbach.

W czasie drugiego Krajowego Zjazdu Partii w    Weimarze (3 - 4 lipiec 1926), GDJV przemia-    nowano na Hitler Jugend, Bund Deutscher    Arbeiterjugend (HJ), (Młodzież Hitlera, Związek    Niemieckiej Młodzieży Robotniczej).

   Zgodnie z oczekiwaniami, nazwa wkrótce została skrócona do: Hitler-Jugend (HJ). Gruber został mianowany Reischführerem Hitler-       Jugend, (Reichsführer der HJ), odpowiedzialnym za sprawy rozwoju ruchu młodzieżowego na terytorium całych Niemiec i Austrii.   
   Po raz pierwszy od 1923 roku, nowa organizacja HJ, publicznie zaprezentowała się podczas Reichparteitagu w Weimarze. Główna       siedziba HJ mieściła się w Plauen w Saksonii. Przez kilka następnych lat HJ, tylko nieznacznie powiększał swoje szeregi:

   1927 rok - 8.000 członków,

   1928 rok - 10.000 członków,

   1929 rok - 13.000 członków.

   Dopiero w 1930 roku nastąpiło podwojenie liczebności - 26.000 a w roku następnym liczebność HJ wzrosła do 63.700 członków.

   HJ nadal była częścią SA, gdyż Hitler, który dbał o to, aby chwalić osiągnięcia Hitler-Jugend, jednocześnie przejawiał całkowity brak       zaufania do jakiejkolwiek grupy, która w obrębie jego organizacji NSDAP mogłaby stwarzać choćby najmniejsze zagrożenie.

   Z inicjatywą podporządkowania Hitler-Jugend partyj-    nym Oddziałom Szturmowym (SA) wystąpił jej najwyż-    szy dowódca, Franz Pfeffer von Salomon i taką    decyzję Hitlera uzyskał.
   Grubera podporządkowano szefowi SA, ale dzięki    umiejętnościom Pfeffera von Salomona została nawią-    zana dobra współpraca.

   Dalszym krokiem na tej drodze było utworzenie Komi-    tetu NSDAP ds. Młodzieży pod przewodnictwem von    Salomona.

   Jej członkowie podobnie jak przed 1923 rokiem, tak i    teraz używali takiego samego jednolitego umun-    durowania. Stało się to przyczyną śmierci kilku z nich,    podczas ulicznych zamieszek, gdyż byli brani za    szturmowców SA. Zmusiło to w końcu kierownictwo HJ    do opracowania i wprowadzenia innego umunduro-    wania dla swoich podwładnych.


   Gruber zachowywał w umundurowaniu brązowe koszule, dodawał czarne szorty oraz    nowy wzór opaski naramiennej.
   To za czasów Grubera wprowadzono następujący schemat organizacyjny:

     1. Departament - administracja i finanse,
     2. Departament - edukacja i organizacja,
     3. Departament - opieka socjalna,
     4. Departament - światopogląd,
     5. Departament - film i fotografia,
     6. Departament - dział społeczny i związkowy,
     7. Departament - propaganda,
     8. Departament - sztuka i kultura,
     9. Departament - sekcja młodych chłopców (Jungmannschaften),
   10. Departament - sekcja dziewcząt,
   11. Departament - sport,
   12. Departament - prasowy,
   13. Departament - wycieczki i podróże,
   14. Departament - sporty wojskowe (Wehrsport).

   Dla lepszego kierowania i powiększenia werbunku w szeregi Hitler-Jugend,    wprowadzono na wzór NSDAP podział terytorialny, i tak:
   34 Gau, na terytorium Niemiec,
   7 Gau poza granicami, m. in. w Austrii, Gdańsku i w Sudetach, (terytoria te wg.    Hitlera należały do Niemiec).
   Każdy Gau dzielił się na:
   Kreise
   Zellen
   Blocks
   Ta struktura HJ, pozostała praktycznie bez zmian aż do maja 1945 roku.
   Grauber wprowadził zasady rekrutacji oraz opłaty członkowskie (4 fenigi miesięcznie).

   W 1926 roku, do podstawowej struktury HJ wprowa-    dzono następujący podział:

   HJ Hitlerjugend,
   NS Ärtztebund (lekarze),
   NS Deutscher Studentenbund (NSDStB) (studenci),
   NS Frauenschaftbund (kobiety),
   NS Lehrerbund (nauczyciele),
   NS Rechtswahrerbund (prawnicy),
   NS Schülerbund (uczniowie).

   Gruber mógł pochwalić się przed Hitlerem znaczącymi    osiągnięciami.
   Od 80 oddziałów istniejących w 1926 roku, jego ruch    rozrósł się do około 450 w 1929 roku, a liczba    członków wzrosła odpowiednio z 700 do 13 000 ludzi.

   W grudniu 1928 roku, powstaje sekcja dla chłopców w    wieku 10-14 lat, Deutsch Knabenschaft, która 27 marca    1931 roku zostaje przemianowana na Deutsche    Jungvolk in der HJ i oficjalnie wchodzi w skład HJ.

   Rok 1929 był ważną datą w dalszym rozwoju HJ.
   W marcu Gruber wydaje dwie gazety dla nazistowskiej młodzieży: "Die Junge Front" i "Hitler Jugend Zeitung", (obowiązkowa       prenumerata dla członków HJ).

   Młody przywódca studentów w Monachium, Baldur von Schirach, dzięki swoim koligacjom rodzinnym, doprowadził do formalnego       podpisania umowy regulującej działalność NSDAP i HJ.

   23 kwietnia 1929 roku, opublikowano ustawę, której głównym punktem był fakt że każdy członek NSDAP musiał zapisać swoje dziecko       do Hitlerjugend. Miało to wzmocnić pozycję organizacji a zarazem izolować młodzież nie należącą do HJ.

   W lipcu 1929 roku powstaje sekcja dla dziewcząt w wieku ponad 14 lat - Schwesternschaft der HJ, przekształcona w lipcu 1930 roku,       na Bund Deutscher Mädel (BDM).

   W listopadzie 1929 roku, członkowie HJ biorą udział w wielkiej paradzie w Monachium. Podobny pokaz siły i sprawności Hj ma miejsce       w marcu 1930 roku w Berlinie. Odbywa się on pod hasłem Vom Wiederstand zum Angriff, (Od oporu do ataku).

   27 kwietnia 1931 roku, na skutek rosnącego wpływu E. Röhma na Hitlera, Gruber został bezpośrednio podporządkowany Röhmowi,       jako szefowi sztabu SA. Co więcej, Röhm otrzymał pełnomocnictwo zatwierdzania mianowań wyższych funkcjonariuszy HJ.       Jednocześnie osłabiono pozycję Grubera, polecając mu, aby przeniósł się do Monachium. Do tej pory miał on swoja kwaterę główną       w Plauen w Saksonii, w której znajdował się poza bezpośrednim zasięgiem Röhma. Od tego dnia HJ był już pod bezpośrednią       kontrolą SA.
   W odpowiedzi na pogardliwą uwagę, że Hitler-Jugend może zebrać z trudem 25 000 członków, Gruber złożył zuchwałą obietnicę.       Oświadczył, iż do końca 1931 roku podwoi liczebność organizacji - do 50 000 członków. Było to niemożliwe do urzeczywistnienia i z       monachijskiej kwatery głównej szybko nadeszły wiadomości o "rezygnacji" Grubnera.

   W kwietniu 1931 roku powstaje sekcja dla dziewcząt młodszych (10-14 lat) - Jungmädelgruppe (JM).
   Powstaje też National-Sozialistische Schülerinnenbund (NSSi), ale w lipcu 1932 roku zostaje połączona z BDM.
   Pod koniec roku Kurt Gruber i Baldur von Schirach, (przywódca narodowosocjalistycznych studentów), rozpoczynają walkę o       przywództwo HJ.

Von Schirach (zdjęcie po lewej), ma poparcie Hitlera, a Gruber korzysta z poparcia szefa    sztabu SA, Pfeffera von Salomona.

W 1931 roku kierownictwo HJ przeprowadza kolejny podział struktur HJ:
Jungvolk - chłopcy od 7 do 15 roku
Scharen - chłopcy od 15 do 18 roku
Ring - przywódcy młodzieżowi, nie należący do organizacji.

31 października 1931 roku kończy się walka o przywództwo HJ.
Decyzją Hitlera - "W ramach najwyższego dowództwa SA tworzy się nowy urząd    Reichsjugendführera (RSF). Reichsjugendführer podlega bezpośrednio szefowi sztabu    SA. Na stanowisko Reichsjugendführera, mianuję towarzysza partyjnego von    Schiracha... . Ma on informować na bieżąco szefa sztabu o wszystkich problemach    dotyczących organizacji młodzieżowych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień    dotyczących SA otrzymuje on stopień Gruppenführera (SA), a jego mundur zostanie    odrębnie określony".

W 1932 roku kierownictwo HJ przeprowadza czystkę, pozbywając się ludzi    niekompetentnych, nieczystych rasowo i nie umiejących pracować z młodzieżą.

13 maja 1932 roku HJ zostaje oddzielony od SA i staje się niezależną organizacją,    podległą bezpośrednio NSDAP a więc Hitlerowi.

   1 i 2 października 1932 roku, członkowie Hitlerjugend biorą udział w największej paradzie w swojej dotychczasowej historii. Odbywa       się ona w tzw. Reichsjugendtag (dzień młodzieży niemieckiej), w Pocztadmie. Ponad 70.000 członków HJ (55.000 chłopców i 15.000       dziewcząt) przemaszerowało przed Hitlerem. Wygłosił on z tej okazji przemówienie i następnie z uwagą obserwował kilkugodzinny       przemarsz zwartych szyków HJ.

   W październiku NSDAP odnosi wielki sukces wyborczy w wyborach do Reichstagu. Wzrastająca popularność NSDAP i możliwość       przejęcia przez nią władzy, powoduje znaczny przyrost liczebny szeregów HJ i w 1932 roku wynosi 107.956 członków.



powrót do strony głównej


© © copyright 2005-2007, Waldemar "Scypion" "Sadaj