ŻEBROWSKI, Bronisław.
Podporucznik rezerwy artylerii.

Pseudonimy: "Nurek".
Urodzony: 1 maja 1906 r., w Ciechanowie.
Zmarł: 17 grudnia 1942 r. Mława.
Promocje:
Podporucznik.: 1 stycznia 1933 r.
Funkcje:
Służba wojskowa w 7 Baterii Szkolnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.: wrzesień 1929 - sierpień 1930 r.
Praktyki w 8 Pułku Artylerii Lekkiej (Płock).: ?? - ??
Przeniesiony do rezerwy.: ?? - ??
Przydział mobilizacyjny do 8 Pułku Artylerii Lekkiej (Płock).: ?? - ??
Urzędnik w Powiatowym Zarządzie Drogowym w Ciechanowie.: ?? - ??
Uczestnik obowiązkowych ćwiczeń aplikacyjnych.: ?? - ??
Zaprzysiężony w szeregi Służby Zwycięstwu Polski (Ciechanów).: grudzień 1939 r.
Kierownik siatki wywiadowczej w niemieckim obozie wojskowym w Nosarzewie.: ?? - ??
Szef Referatu III w Komendzie Obwodu Ciechanów, Okręg Warszawa-Województwo ZWZ.: ?? - ??
Komendant Inspektoratu IV, Podokręg Olsztyn, Okręg Warszawa-Województwo ZWZ.: wrzesień 1941 r.
Komendant Inspektoratu Rejonowego II, Podokręg Północ, Obszar Warszawa AK.: maj - 27 lipca 1942 r.
Komendant Obwodu Ciechanów, Podokręg Północ, Obszar Warszawa AK.: czerwiec (?) - 27 lipca 1942 r.
Opinie:
Notatki:
Urodził się w Ciechanowie, gdzie ukończył Państwowe Gimnazjum im. Krasińskiego i zdał maturę. W okresie od września 1929 do sierpnia 1930 r., odbył służbę wojskową w 7 Baterii Szkolnej, Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Praktyki odbył w 8 pal. w Płocku.
Przeniesiony do rezerwy w stopniu tytularnego kaprala podchorążego rezerwy artylerii z przydziałem mobilizacyjnym do 8 pal. w Płocku. Ewidencyjnie podlegał PKU Ciechanów.
Po odbyciu obowiązkowych ćwiczeń aplikacyjnych został awansowany do stopnia podporucznika rezerwy artylerii ze starszeństwem z 1 stycznia 1933 r. Pracował jako urzędnik w Powiatowym Zarządzie Drogowym w Ciechanowie.
Brał udział w Wojnie Obronnej 1939 r. Bliższy przydział z tego okresu nie jest znany. Od grudnia 1939 r., był czynny w konspiracji niepodległościowej SZP/ZWZ na terenie powiatu Ciechanów. Oficjalnie był zatrudniony jako urzędnik w Wydziale Drogowym miasta Ciechanów, znajdującym się w budynku przy ul. Zakroczymskiej.
Oddelegowany do pracy przy budowie niemieckiego obozu wojskowego w Nosarzewie. Kierował tu siatką wywiadowczą ZWZ. Następnie był oficerem sztabu Obwodu Ciechanów ZWZ. Pełnił tu m. in. funkcję szefa Referatu III.
We wrześniu 1941 r., objął funkcję Komendanta Inspektoratu IV (Obwody: Przasnysz, Mława, Działdowo) w Podokręgu Olsztyn ZWZ, który w tym samym miesiącu został rozwiązany. W okresie od maja do 27 lipca 1942 r., pełnił funkcję Komendanta Inspektoratu Rejonowego Ciechanów AK, w skład którego wchodziły obwody: Ciechanów, Mława, Działdowo, Płońsk-Południe, Płońsk-Północ, Przasnysz. Najprawdopodobniej w czerwcu 1942 r., objął także funkcję Komendanta Obwodu Ciechanów.
Aresztowany przez gestapo w dniu 27 lipca 1942 r., na terenie powiatu Mława. Przeszedł ciężkie śledztwo. Mimo stosowania wobec niego tortur nie załamał się i nikogo nie wydał. Więziony w Płocku, a następnie w Ciechanowie.
W dniu 4 grudnia 1942 r.,został przez niemiecki Sąd Doraźny dla Okręgu Ciechanów skazany na karę śmierci. Przewieziony do Mławy, gdzie w dniu 17 grudnia 1942 r., został zamordowany w publicznej egzekucji. Był żonaty. Jego nazwisko znajduje się na tablicy pamiątkowej w Mławie.
Odznaczenia m.in.:
|